Direksiyon dersleri 2’ye ayrılmaktadır. Birincisi sürücü kursuya kayıt olup, yeni ehliyet alacak kişilere verilen direksiyon dersleri. İkincisi ehliyeti olup özel direksiyon dersi almak isteyenler için özel ders saati. İki ayrı soruya da detaylı şekilde yanıt vereceğiz.

Sürücü Kurslarında Direksiyon Dersi Kaç Saat?

Yeni ehliyet alacaksanız sürücü kursuna kayıt olmadan önce mutlaka bu yazımızı okumalısınız. Yönetmeliğe göre ders süreleri en az 50 dakika olmalıdır. Yani siz sürücü kursuna kayıt oldunuz size verilecek olan direksiyon dersi en az 50 dakika olarak verilmelidir. Toplam alacağınız ders sayısı ise 14+2 şeklinde yönetmelikte belirtilmiştir.

14+2 direksiyon dersi demek, 14 uygulamalı birebir direksiyon eğitimi ve 2 simülasyon eğitimi şeklinde verilmelidir. Toplamda simülasyon direksiyon eğitimi ile birlikte 16 ders almalısınız. 14 Direksiyon dersini tamamen sizin ve direksiyon eğitmeninin program uygunluğuna göre yapılmaktadır. Direksiyon derslerinizi dilerseniz tek tek alabilir, dilerseniz de blok şeklinde alabilirsiniz.

 

Özel Direksiyon Dersi Kaç Saat?

Ehliyetiniz var ve direksiyon eğitimi almak istiyorsanız özel direksiyon dersi en az 60 dakika olmalıdır. Yani 1 direksiyon dersi 60 dakika sürmelidir. Kaç saat ders alacağınıza direksiyon hocası karar vermelidir. Sizin beklentileriniz yapmak istedikleriniz hangi durumda olduğunuz gibi soruları ilk direksiyon eğitiminizde eğitmeniniz tarafından sizlere verilmelidir.

Direksiyon dersi almadan önce mutlaka eğitim göreceğiniz kişinin şoför olmadığına dikkat ediniz. Eğitmen belgesi olmayan kişiler size iyi şekilde eğitim veremezler. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu işi yapması uygun kişilere yeterlilik belgesi verilmektedir. Özel direksiyon dersleri araçlı ve araçsız şekilde değerlendirilmektedir. Araçlı eğitimlerde özel donanımlı eğitim aracı kullanılıyorken, araçsız eğitimde eğitim görecek kişiye ait araçlarda eğitim verilmektedir.

Eğer sizlerin de özel direksiyon dersine ihtiyacı var ise bize ulaşabilirsiniz.

Konu Hakkında Yorumlar “Direksiyon Dersi Kaç Saat ?”

  • trakus

    direksiyon dersleri açıklamaları ve öğretileri çok güzel. İletişime geçtim umarım yararlı bir direksiyon kursu olacak.

    Cevapla

Görüşlerinizi Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir