mobil kaza tutanağı nasıl doldurulmalıdır?

Mobil Kaza Tutanağı dijital çağın getirmiş olduğu en güzel adımdır. Aracınızda kaza yaptığınız da kaza tespit tutanağı aramanıza gerek kalmadan mobil kaza tutanağı ile tutanak tutabilirsiniz. Mobil kaza tutanağı Android ve İos kullanıcıları kolayca telefonuna yükleyebilirler. Mobil kaza tutanağı resmi bir Sigorta bilgi ve gözetim merkezi tarafından yapılmış kaza tutanağıdır.

Mobil Kaza Tutanağını Nereden İndirebiliriz?

Android telefon kullanıyorsanız Google play store üzerinden “mobil kaza tutanağı” araması yaparak indirebilir. Dilerseniz buraya tıklayarak ta indirebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan kaza tutanağı herkesin telefonunda mutlaka olmasını öneririz.

Bu uygulamalar tamamen ücretsizdir.
Mobil kaza tutanağı ile kaza tespit tutanağı arasındaki fark nedir?
 • En belirgin ortaya çıkan fark kağıt ve kalem kullanılmamasıdır. Trafik kazalarında kaza tespit tutanağı doldururken kaleme ihtiyaç duyarız ve bir çok adımdan oluşan bölümü uzun sürede vakit harcayarak doldururuz.
 • Oysaki Mobil kaza tutanağı ile çok daha kısa sürede adım adım giderek gözünüzden bir ayrıntı kaçmadan tutanak tutabilirsiniz.
 • Mobil kaza tutanağı ile 5 dakika da tamamen tutanak tutuluyorken, kağıt form üzerinden kaza tespit tutanağı ortalama 100 dakika da tutanak hazırlanıyor.
 • Doldurulan tutanak anında sigorta şirketine iletilir.
 • Kayıt altına aldığınız kendi bilgileriniz ile tekrar kendi araç bilgilerini doldurmadan direk karşı tarafın bilgilerini alırsınız.
 • Çiziminiz kötüyse bu nokta size ilaç gibi gelir. Kaza senaryosunu çizime gerek kalmadan gösterek uygulama üzerinden kolay şekilde yapabilirsiniz.
Mobil Kaza Tutanağı ile Örnek Kaza Vakası Oluşturma

Mobil kaza tutanağı uygulamamızı açıyoruz. Örnek kaza oluştururken karşımıza uyarı kısmı çıkıyor. Bu uyarı kısımlarında belirtilen maddelerden herhangi birisi “EVET” ise mobil kaza tutanağı tutulmamalıdır. Trafik polisi çağırılıp tutanak tutulması istenmelidir.

mobil-kaza-tutanağı
Devam et diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Buradaki kaza yerinde kazaya karışan araçların plakaları net görünecek şekilde fotoğraflanması istenmektedir. Fotoğraf çekerken plakaların net okunur bir durumda olduğuna emin olun. Kazaya karışan araçların önlerinden, arkalarından, sağ ve sol taraflarından fotoğraflayınız.
Fotoğraf çekerken varsa kaza yerinde uyarı levhaları da kadraja alabilirsiniz. Fotoğraf çekerken kişileri göstermenize gerek yoktur. Kaza yerinin cadde ve sokak görünür şekilde çıkmasına özen gösteriniz.

Fotoğrafları çektikten sonra devam et diyoruz.

mobilkazatutanağı adım 2

En az 4 adet fotoğraf ekledikten sonra size video ekleyebileceğinizi gösteren kısım var. Evet derseniz kaza yerini video alabilirsiniz.

Kaza yerini haritadan seçmeniz istenmektedir. Kaza yerini haritadan seçerek onaylayınız. Alt kısımda da açık adresi görebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerekir. Kaza yerini doğru seçmeniz kazanın doğru sonuçlanmasına etkili olacaktır.

Devamı adımları video ile eklenecektir. Birden fazla adımla gerçekleştiği için video çekilmesi daha uygun olacaktır.

 

Mobil kaza tutanağı ile 5 Adımda Tutanak Oluşturulur.
 1. Fotoğraf Çekilir.
 2. Kaza Noktası konum olarak seçilir.
 3. Kendi bilgilerimizi kayıtlardan seçilir.
 4. Kazayı anlatan senaryo çizilir.
 5. İmza atılır ve gönderilir.

Mobil kaza tutanağı Anasayfa bölümünden Kaza Yoğunluk Haritası ile anlık yakınlardaki kazaları görebilirsiniz. Sigorta Acenteleri bölümünden size en yakın sigorta firmalarının acentalarını görebilirsiniz. En Yakın Hastaneler bölümünden yaralanmalı kazalarda en yakın hastane bilgilerine ulaşabilirsiniz. En Yakın Tamirciler bölümünden de maddi hasarlı trafik kazasında aracınızın tamiri için ustaların konumunu görüp ulaşabilirsiniz.

Mutlaka önceden profil bilgilerinizi oluşturun. Araç sizin olsun olmasın profil bölümünden araç bilgilerini giriniz. Eğer kullandığınız birden fazla araç varsa ayrı ayrı profil oluşturabilirsiniz. Eğer bu bilgileri oluşturup kayıt ederseniz kaza durumunda mobil tutanağı doldururken araç bilgileri, ehliyet ve ruhsat bilgilerini otomatik doldurmuş olacaksınız. Bu sayede kendi bilgilerinizi doldurmakla uğraşmayacak zaman kazanmış olacaksınız.
Eğer ki karşı tarafın sürücüsü kaza girişi yapıyorsa telefonları yaklaştırıp sallayarak sizin bilgilerinizi diğer telefona göndermiş olacaksınız.

 Mobil kaza tutanağında en son adımda imzalar bölümü tamamlandıktan sonra geri alınamaz ve değiştirilemez. Değişiklik yapacağınız kısım var ise imzalar bölümünü tamamlamadan yapmalısınız. 
Mobil kaza tutanağını doldurduktan sonra ne yapmalıyız?

Kağıt olarak tutulan kaza tespit tutanağı ile mobil kaza tutanağı aynı işlemi görmektedir.

Ne zaman Aracımı Yetkili Servis/Tamirhaneye Götürebilirim?

En kısa sürede götürebilirsiniz. Mobil kaza tutanağı tutup imzayı atıp gönderdiyseniz size kaza tespit tutanağı numarası verecektir onu numarayı kaybetmeyiniz. Yetkili servise gittikten sonra servisin yetkilisine almış olduğunuz kaza tespit tutanağı kodunu vererek tamir işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Yetkili servis Evrak İster mi?

Yetkili servis sizden evrak istemeyecektir. Çünkü vermiş olduğunuz kaza tespit tutanağı kodu ile sizin tüm bilgilerinize sigorta şirketine iletilmiş olacaktır. Ruhsat, araç bilgileri ve ehliyet bilgileriniz dahildir.

Kaza Tespit Tutanağına Islak İmzalı Şekilde mi Olmalıdır?

Mobil kaza tutanağı ıslak imzalı kaza tespit tutanağı yerine geçmektedir. Ekstra sizlerden fiziki bir tutanak istenmemelidir.

Hazine Müsteşarlığınca hazırlanan 02.04.2014 tarihli ve 2014/3 sayılı (2007/27) Sayılı Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge’nin (Genelge) 2. maddesi 01.06.2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş ve dolayısıyla MKT (Mobil Kaza Tutanağı) üzerinden doldurulan tutanaklar Resmi Evrak statüsündedir.
Mobil Kaza Tutanağı Durumunu Nasıl Kontrol Edebilirim?

Mobil uygulama üzerinden kontrol edebilirsiniz. Diğer bir kontrol yeri sbm.org.tr adresinden tutanağınızın durumuna bakabilirsiniz.

Ne Zaman Sonuçlanır?

Kaza tespit tutanağı ile aynı sürede sonuçlanmaktadır. Ortalama 3 iş günü sonuçlanma süresi vardır.

 

Dilerseniz :

yazımızı okuyabilirsiniz.

Görüşlerinizi Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir