Sürücü Kursu Direksiyon Dersi

Sürücü kursuna kayıt olmuş ya da kayıt olacak sürücü adaylarının en çok sorduğu sorulardan birisi olan “direksiyon dersinde kaza yaparsak ne olur hocam?” sorusuna yanıt olabilmesi için birkaç bilgi verelim.
Öncelikle sürücü kursuna kayıt olduğunuzdan sonra teorik derslere başlıyorsunuz, size kitapçık veriliyor daha sonra e-sınava giriyorsunuz. E-sınavdan 50 sorudan en az 35 doğru yapmalısınız. Yani her soru 2 puan toplam en az 70 puan almanız gerekmektedir. Gerekli puanı aldıktan sonra kayıt olduğunu sürücü kursundan aranır ve direksiyon dersi programınızı ve derslerinizi başlatmak üzere sizelere tarih ve saat belirtilir. Sizlerde o tarih saatlere uyarak direksiyon derslerine katılım sağlarsınız.

Direksiyon dersine başladığınızda aklınıza “bu araçla kaza yapsam acaba ben mi öderim?” gibi sorular gelmeye başlar. Sürücü kurslarında direksiyon derslerinde yapılan kazayı siz ödemezsiniz. Tabii ki burada kazanın oluş biçimi de çok önemlidir.
Sizin adınıza düzenlenen eğitmeniniz ile birlikte sürücü adayı olarak aracı kullanabilmenizi sağlayan K Belgesi vardır. Bu belge aslında eğitmeniniz ile birlikte aracı kullanmanızı sağlayan bir belgedir. Sadece ve sadece sürücü kursu aracı ve eğitmeni ile kullanım sağladığınızda geçerli olan bir belgedir. Tabii ki kaza yapılması arzu edilen bir durum değildir.

Kaza yapıldığında sürücü kursu aracının sigortası varsa kaskosu kullanılmalıdır. Normal bir sürücü gibi düşünün nasıl kaza yapıldığında hemen tutanak tutulur. Sürücü adayında da aynı durum geçerlidir. Tutanak tutulur kusur oranına göre belirlenerek kaza ya sigortadan ya da kaskodan karşılanır. Bazı sürücü kursları sürücü adaylarından kaza anında ücret talep edildiği söylenmektedir. Bu durum ile karşılaşmamak için sürücü kursunuza kayıt olurken bu durumu özellikle belirtin.

Gerçekten sürücü kursu eğitim odaklı ise zaten size bu durumda para almak değil, sizi sakinleştirip araba kullanmaktan uzaklaşmamanızı sağlayacak ve travma oluşmasını engelleyecektir.
Sonuçta siz araç kullanmayı bilmeyen öğrenmeye çalışan sürücü adayısınız. Öğrenirken her türlü hata yapacağınız beklenmelidir. Normal sürücüler bile onlarca kaza yapmaktadır. Sürücü adayının kaza yapması normal bir durumdur.

7 thoughts to “Sürücü Kursunda Kaza Yapılırsa Ne Olur?

 • Ali Emre

  Hocam yazınız için gerçekten teşekkürler. Kayıt olacağım kursa bunları belirttim. Kendileri herhangi bir kaza durumunda kaskodan karşılanacağını söylediler. Böyle bir durum olduğunu bilmiyordum. Sayenizde öğrendim. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Medeni

  Merhabalar hocam ben ka
  yıt olduğum ehliyet kursunda direksiyon eğitimi alırken aynaya sağ,sol,yukarı,aşağı hareketini sağlayan düğme ben kullanırken kırıldı bunun masrafı benden isteniyor karşılamam gerekirmi?

  Cevapla
  • admin

   Hayır. Karşılamanız gerekmiyor. Zaten karşılamayın kursa bunu belirtin.

   Cevapla
 • nursel

  bugün direksiyondan ilk dersimdi o kadar sakindim ilk başlar başlamaz ilk hatamda egitimenim o kadar çok bagirdi oflyadi pufladiki ders boyunca arabayı sürmek eziyet gibi geldi ilk defa sürdüğümü ilk kez direksiyon başına geçtiğimi özellikle belirttim ve bana sonuçta simlasyon dersi gördün biraz bilmen lazımdı dedi o derste gerçek trafik bir miolur dedim şuan o kadar korkuttu ki beni inanılmaz derecede bu konuda ne yapmalıyım ne önerirsiniz

  Cevapla
  • admin

   Selamlar Nursel,
   böyle bir durumda lütfen o eğitmen ile yola devam etmeyin. Kurs ile görüşüp özellikle bu konuyu bahsedip daha sakin ses yükseltmeyen diye belirtin. Eğitmen değişikliği talep edin. Kursunuz bu konuda size en uygun olan eğitmen ile ders planı yapacaktır.

   Cevapla
 • Batuhan

  Direksiyon sınavında arkadan bir araç bana vurdu. Tutanak için sürücü kursu beni çağırdı ve benim bilgilerimi imzamı istedi. Sürücü kursu kendi ehliyet bilgilerinimi girmelidir yoksa benim K BELGEMİN BİLGİLERİ ile mi yapılacak bu tutanak işlemi ?

  Cevapla
  • admin

   Tutanakta sizin bilgilerinizin olmasına gerek yoktur. Sürücü kursu eğitmeni tutar K belgeniz sizin ehliyetiniz sayılır.

   Cevapla

Görüşlerinizi Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir